Vize muafiyeti bulunan ülkelerden, Kanada’ya seyahat edecek kişilerin online yani ETA vizesi başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kanada’ya uçakla seyahat edecek ve vize muafiyeti kapsamında olan ülkelerin vatandaşlarının başvuru yapmaları gerekmektedir. 15 Mart 2016 tarihinden itibaren zorunlu tutulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olan kişiler ETA vizesinden yararlanamaz. 2. vatandaşlığı olan kişiler için durum farklıdır.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları doğrudan Kanada vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

ETA Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

ETA vizeleri online olarak gerçekleştirilmelidir. Birden fazla kişi seyahat edecekse bile muhakkak herkesin başvurusu ayrı ayrı gerçekleştirilmelidir. Eğer aile bireyleri için başvuru yapılacaksa toplu olarak yapılabilir. Süreç Kanada’nın resmi başvuru sitesinden formların doldurulmasıyla başlamaktadır. Başvuru adımları dikkatli ve özenle atılmalıdır. Girilen bilgiler eksiksiz ve doğru girilmeli. Kanada devleti, girilen bilgileri gerçekçi bulmadığı takdirde evrak isteyebilir ve onay süreci biraz daha uzayabilir.  Başvuru formunda ülke vatandaşlık numaranız, pasaport numaranız, pasaportun veriliş yeri, aile bilgileriniz, medeni durumunuz gibi oldukça farklı ve fazla soru vardır.

ETA vizesi kaç günde sonuçlanır ?

ETA vize başvuruları ortalama olarak 48 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak seyahatin aksamaması için daha erken başvuru yapmakta yarar vardır.

ETA vize ücreti ne kadar ?

ETA vize ücreti 2021 yılında 7 Kanada Dolarıdır.